JPHiP Radio (13/200 @ 128 kbs)     Now playing: Bugy Craxone - Oto mo Hikari mo Nai Basho de Ugoku Koto wo Yameta Shin

Author Topic: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017  (Read 1019 times)

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
[2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« on: July 23, 2017, 09:15:25 AM »
Unit battles~ :nervous

Quote
本日7/23(日)幕張メッセにて行われておりますAKB48グループゆかた祭りイベント会場にて、「AKB48 グループ ユニットじゃんけん大会」開催決定の発表がありました。

●開催概要
タイトル:AKB48グループ ユニットじゃんけん大会
日程:2017年9月24日(日)
会場:日本ガイシホール(愛知県名古屋市)
出場資格:AKB48/SKE48/NMB48/HKT48/NGT48/STU48メンバー(卒業発表メンバー除く)

■ユニット結成について
① 出場資格のあるメンバーであれば、人数・グループの枠を関係なく、メンバー同士で相談し、好きなユ
ニットを組むことができます。
② ユニット名に関しても、それぞれのユニットで決めることができます。
③ ユニットではなくソロで出場したいメンバーに関しては、ソロの応募枠に申し込みをします。
④ 1人1ユニットに限ります。

■ユニットじゃんけん大会予備戦について
―大会本戦に出場できる枠数―
1人ソロ…2枠
2人ユニット…20枠
3人ユニット…15枠
4人ユニット…5枠
5人ユニット…2枠
6人ユニット…1枠
7人ユニット…1枠
8~15人ユニット…1枠
16人~ユニット…1枠
※定員枠を超えた場合、それぞれ予備戦を行います。
http://ameblo.jp/akihabara48/entry-12295177241.html

Quote
Units
Solo Unit: (2 quota)
01. Sakurambo no Yousei (Sugahara Riko)
02. Voice Yamada (Yamada Noe)
03. Anime, Ito Itoshi. (Otaki Yuria)
04. Niigata no Utahime (Sato Anju)
05. Takahashi Juri
06. Kojina Yui
07. only1 (Yamauchi Yuna)
08. Sakamoto Erena
09. Omori Miyu
10. Shioi Hinako
11. Kusaka Konomi
12. Hokazono Hazuki
13. Mizuno Airi
14. Takatsuka Natsuki
15. Nozawa Rena
16. Taniguchi Mahina
17. Shirai Kotono
---------------------

2 Members Unit: (20 Quota)
01. Team Ponchi (Odan Maichi and Okita Ayaka)
02. wMion (Mukaichi Mion and Nakagawa Mion)
03. AiRena (Isshiki Rena and Wada Aina)
04. Azusara (Uemura Azusa and Takei Sara)
05. AriNon (Mineyoshi Arisa and Shintani Nonoka)
06. Nagiffuu (Shibuya Nagisa and Yabushita Fu)
07. Nyanmaho (Yamaguchi Maho and Miyajima Aya)
08. Fresh Peach's (Yasuda Momone and Iwata Momoka)
09. MariAnnin (Iriyama Anna and Abe Maria)
10. ??? (Nakai Rika and Komiyama Haruka)
11. ??? (Nonogaki Miki and Yahagi Yukina)
12. Kumamoto ga Mada Subai Team (Tanaka Miku and Inoue Ruka)
13. =RORI (Ueki Nao and Imamura Maria)
14. HaruMai from Momochihamajogakuin (Kodama Haruka and Fuchigami Mai)
15. Ueno to Shimono (Ueno Haruka and Shimono Yuki)
16. Moon Cupids (Tsukiashi Amane and Ichioka Ayumi)
17. Pome to Mike (Homma Hinata and Toyonaga Aki)
18. FLERI (Iwahana Shino and Goto Moe)
19. ✌(peace) (Kato Yuuka and Kawakami Chihiro)
20. AyuKani-chan (Tano Ayaka and Nakamura Ayaka)
21. Ogino to Suda (Ogino Yuka and Suda Akari)
22. Swan Girls (Oguma Tsugumi and Hasegawa Rena)
23. GachaPiyo (Nishigata Marina and Nara Miharu)
24. NanaMako (Okada Nana and Kojima Mako)
25. Maple Syrup (Sugiyama Aika and Suenaga Oka)
26. MeruMio (Tashima Meru and Tomonaga Mio)
27. Rinriso (Ota Yuuri and Yoshida Akari)
28. Shika vs. Kuma (Hori Shion and Uno Mizuki)
29. melody Twins (Jitoue Nene and Machi Otoha)
30. AoNon (Motomura Aoi and Kimoto Kanaon)
31. Mochi❤Imo (Sakai Moeka and Umeyama Cocona)
32. YuuMari Melon (Yamada Marina and Tanaka Yuka)
33. Renattsun (Kojima Natsuki and Kato Rena)
34. SayaMegu (Kawamoto Saya and Taniguchi Megu)
35. Wara (Goto Rara and Sugawara Maya)
36. YuzuAmi (Ishiguro Yuzuki and Kurashima Ami)
37. IsoSari (Souda Sarina and Iso Kanae)
38. Kyoto Kankou Annaisho Nagoya Shiten (Arai Yuki and Takatera Sana)
39. fairy w!nk (Aramaki Misaki and Unjo Hirona)
40. Namba Setouchi Kaizoku-dan (Morishita Maiha and Hongou Yuzuha)
41. Sisters (Jonishi Rei and Nomura Miyo)
42. Hannari Shimai (Ijiri Anna and Mizokawa Mirai)
43. FuuSae (Murase Sae and Yagura Fuuko)
44. Rinanchu (Kushiro Rina and Ishizuka Akari)
45. MomoParu-tai (Kadota Momona and Mishimira Haruka)
46. LIL (Sato Kaho and Morihira Riko)
47. ??? (Yamauchi Suzuran and Takeuchi Miyu)
48. Fluffy (Atsumi Ayaha and Sakamoto Marin)
49. ??? (Kawakami Rena and Takahata Yuki)
50. Maiorita Megami to Girigiri no Onna (Sakaki Miyu and Sato Kiara)
51. Yokonegapyon (Kitagawa Yoshino and Fukai Negai)
52. Nikoichi (Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika)
53. (Sasaki Yukari and Shimoguchi Hinana)
---------------------

3 Members Unit: (15 Quota)
01. Shirokuma-San (Ui Mashiro, Yamamoto Mao, Kumazawa Serina)
02. Aki no houkago, shinkousha no taiikukan de hitori BATON no renshuu ni ase wo nagasu Kato Minami wo okujou kara hakuai no manazashi de mimamori nagara futo hikoukigumo wo mitsuketa Yabuki Nako wo mite bijutsushitsu ni komori "geijutsu to wa nanika?" to nankai na mondai ni atama wo nayamashite ita jibun ni egao ga modoru Shiroma Miru. (Kato Minami, Shiroma Miru, Yabuki Nako)
03. jewelry (Jo Eriko, Ishida Yuumi, Nishizawa Rurina)
04. ??? (Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka)
05. Okapers* (Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana)
06. Osuman (Kari) (Kitahara Rie, Miyazaki Miho, Oya Shizuka)
07. Kokeshi Sisters (Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian)
08. Suncon (Sashihara Rino, Minegishi Minami, Kashiwagi Yuki)
09. HanTanNee (Yokoyama Yui, Yamamoto Sayaka, Miyawaki Sakura)
10. Unit mei wa nashi, hakushi no mama (Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina)
11. Neru Mae ni Hitsuji Kazoe Tai (Chiba Erii, Nishikawa Rei, Kai Kokoa)
12. Rupurenon (Takahashi Mau, ishimura Nanako, Kado Yuria)
13. Genghis Cats (Kusakabe Aina, Seiji Reina, Murakumo Fuka)
14. HiMaCho Panda (Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie)
15. MinaRioKomu (Imada Mina, Fukagawa Maiko, Shimizu Rio)
16. Kokotarun (Naiki Kokoro, Sano Haruka, Mori Kaho)
17. ??? (Goto Risako, Matsumoto Chikako, Ota Ayaka)
18. Madonna (Ozaki Mami, Kuroiwa Yui, Hyodo Aoi)
19. ??? (Oba Mina, Takayanagi Akane, Matsumura Kaori)
20. KadoIshiIshi (Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna)
---------------------

4 Members Unit: (5 Quota)
01. Amarimono Senbatsu (Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka)
02. Imomu-chu (Tani Marika, Komada Hiroka, Sakaguchi Riko, Tomiyoshi Asuka)
03. Nikoniko (Kubo Satone, Yamamoto Ayaka, Matsuoka Hana, Obata Yuna)
04. song's (Akashi Natsuko, Nakano Reina, Yamada Suzu, Shimizu Rika)
05. Lovelies (Aikawa Honoka, Asai Yuuka, Kamimura Ayuka, Kataoka Narumi)
06. Houou Masako (Takita Kayoko, Iino Miyabi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho)
07. Fall in LOVE (Oshiba Rinka, Nakamura Izumi, Ando Erina, Kojima Karin)
---------------------

5 Members Unit: (2 Quota)
01. Otsuyoi (Ego Yuna, Ichino Narumi, Saito Makiko, Uchiyama Mikoto, Fukushi Nao)
02. Ichigosan (Oda Ayaka, Mizuta Shiori, Ishikawa Saki, Takeda Tomoka, Iwata Hina)
03. Yamabe to Umibe (Fujiwara Azusa, Isogai Kanon, Fukuda Akari, Takino Yumiko, Yamabe Ayu)
04. nyamm (Azuma Yuki, Koga Narumi, Mita Mao, Hayashi Momoka, Tanigawa Airi)
05. XIII Kiss Me (Kitazawa Saki, Murayama Yuiri, Shinozaki Ayana, Iwatate Saho, Mogi Shinobu)
---------------------

6 Members Unit: (1 Quota)
01. Chou (Kurihara Sae, Yamashita Emiri, Matsumoto Hinata, Miyazaki Sono, Moriyasu Madoka, Matsuoka Natsumi)
02. ??? (Matsui Jurina, Sato Sumire, Takagi Yumana, Nojima Kano, Okada Miku, Shirayuki Kohaku)
---------------------

7 Members Unit: (1 Quota)
01. Seiuchi (Tanaka Kouko, Torobu Yuri, Imamura Mitsuki, Otani Marina, Yano Honoka, Sugahara Saki, Fukuoka Seina)
---------------------

8 to 15 Members Unit: (1 Quota)
01. ??? (Aoki Shiori, Ida Reona, Kamata Natsuki, Kitagawa Ryoha, Kitano Ruka, Kumazaki Haruka, Takeuchi Saki, Hidaka Yuzuki, Yamada Juna)
---------------------

16+ Members Unit: (1 Quota)
01. Team 8 (Sakaguchi Nagisa, Yokoyama Yui (Team8.), Tanikawa Hijiri, Sato Nanami, Hayasaka Tsumugi, Sato Akari, Mougi Kasumi, Okabe Rin, Honda Hitomi, Shimizu Maria, Takahashi Ayane, Yoshikawa Nanase, Oguri Yui, Oda Erina, Sato Shiori, Hidaritomo Ayaka, Utada Hatsuka, Yokomichi Yuri, Hattori Yuna, Noda Hinano, Hashimoto Haruna, Hirano Hikaru, Chou Kurena, Takahashi Sayaka, Nagano Serika, Ota Nao, Yamada Nanami, Yamamoto Ruka, Onishi Momoka, Hama Sayuna, Nakano Ikumi, Hitomi Kotone, Shitao Miu, Gyouten Yurina, Takaoka Kaoru, Hirose Natsuki, Yoshida Karen, Terada Misaki, Kuranoo Narumi, Yamada Kyoka, Yaguchi Moka, Shimoaoki Karin, Miyazato Rira)
02. ??? (Asai Nanami, Inagaki Kaori, Umemoto Izumi, Kurosu Haruka, Sato Minami, Shoji Nagisa, Suzuki Kurumi, Taguchi Manaka, Taya Misaki, Nagatomo Ayami, Harima Nanami, Homma Mai, Maeda Ayaka, Michieda Saki, Mutou Orin, Yasuda Kana, Yamauchi Mizuki, Yamane Suzuha)
---------------------

Preliminary Matches

Taikai Matches
source (ForrestFuller@stage48): http://stage48.net/forum/index.php?threads/akb48-group-unit-janken-taikai-2017-17-09-24.19734/
« Last Edit: August 02, 2017, 05:58:01 PM by winner »

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #1 on: July 25, 2017, 02:50:48 PM »
Yuihan, Sayanee and Sakura has formed a unit. :)
Quote
今年のじゃんけん大会
さや姉、さくら、私の3人でユニットを組んで出場します!

31日21:30〜
3人でSHOWROOM配信して、
そこでチーム名発表します!

よろしくお願いします
https://twitter.com/Yui_yoko1208/status/889739588700299264

https://twitter.com/SayakaNeon/status/889740630238183424
https://twitter.com/39saku_chan/status/889768229454794752

Offline JFC

  • Miki's Birthday Twin
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 26166
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #2 on: July 25, 2017, 06:39:01 PM »
AramaJapan.com - AKB48 Group Members to Form Their Own Units for 2017 “Janken Tournament”
- http://aramajapan.com/news/akb48-group-members-form-units-2017-janken-tournament/78774/
- https://www.nikkansports.com/entertainment/akb48/news/1860474.html


Quote
A major debut is promised for the winning unit.

For the tournament’s main game, potential units are limited to a size quota, meaning there can only be a certain amount of units with a certain amount of members:

    Solo units: 2 total
    2-member units: 20 total
    3-member units: 15 total
    4-member units: 5 total
    5-member units: 2 total
    6-members units: 1 total
    7-members units: 1 total
    8 to 15-member units: 1 total
    16+ member units: 1 total

These quotas equal up to 48 groups.


Quote
Two units have already revealed themselves:
  • Name TBA (Minami Minegishi, Rino Sashihara, Yuki Kashiwagi)
  • “Imomu-chu!” (Marika Tani, Riho Sakaguchi, Asuka Tomiyoshi, Hiroka Komada)
Someone will probably want to keep track/a list of the units that get formed.
 :yep:

JPH!P :heart:'s Fushigidane, ChrNo, Jab & marimari. Always.

Offline THUNDERDUCK

  • Putting the H! in H!P
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 12975
    • thunderquacker
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #3 on: July 27, 2017, 04:21:17 AM »
I think Mokappa (NGT), Miori (NMB) and Vivian (HKT) made a group

Back in Texas >_<

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #4 on: July 27, 2017, 05:15:48 AM »
Someone will probably want to keep track/a list of the units that get formed.
 :yep:

I've added a list on the 1st post, copied from stage48 (Hope they don't mind). Cos the last thing I want is give any misinformation.
I'll try keeping it up-to-date.
Please keep posting news of new units. :)

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #5 on: July 29, 2017, 04:08:18 PM »
Spots starting to fill up! (check 1st post for updated list)

Must be honest. I'm totally out of touch with current AKB. I don't know >70% of these girls. :lol:

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #6 on: August 11, 2017, 04:12:05 PM »
That group label!  :lol:


Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #7 on: August 11, 2017, 04:18:32 PM »
Quote
Solo Prelims Results
A Block
First Round

Hokazono Hazuki vs. Taniguchi Mahina (Winner: Hokazono Hazuki)
Kusaka Konomi BYE
Mizuno Airi vs. Shioi Hinako (Winner: Shioi Hinako)
Kojina Yui vs. Shirai Kotono (Winner: Shirai Kotono)
Yamada Noe vs. Omori Miyu (Winner: Omori Miyu)

Quaterfinals
Hokazono Hazuki vs. Taniguchi Mahina (Winner: Hokazono Hazuki)

Semifinal
Hokazono Hazuki vs. Shioi Hinako (Winner: Hokazono Hazuki)
Shirai Kotono vs. Omori Miyu (Winner: Shirai Kotono)

Final

Hokazono Hazuki vs. Shirai Kotono (Winner: Shirai Kotono)

B Block
First Round

Sakamoto Erena vs. Natsuki Takatsuka (Winner: Sakamoto Erena)
Takahashi Juri vs. Sato Anju (Winner: Sato Anju)
Yamauchi Yuna vs. Otaki Yuria (Winner: Otaki Yuria)
Sugahara Riko vs. Nozawa Rena (Winner: Sugahara Riko)

Semifinals
Sakamoto Erena vs. Sato Anju (Winner: Sakamoto Erena)
Otaki Yuria vs. Sugahara Riko (Winner: Sugahara Riko)

B Block Final
Sakamoto Erena vs. Sugahara Riko (Winner: Sugahara Riko)

Advancing to Janken: Shirai Kotono and Sugahara Riko
thanks ForrestFuller@stage48

Offline Y2L

  • Member
  • Posts: 27
  • Predictably irrational.
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #8 on: August 12, 2017, 02:35:09 PM »
Jshowbiz.com : Janken Tournament 2017 - Preliminary Round (Day 2) Results
- http://jshowbiz.com/english/component/k2/item/220-janken-tournament-2017-preliminary-round-day-2-results.html

Results are now out!




I ship many pairings at the same time - if you ask me which one is my favourite, don't hold your breath waiting for my answer.

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #9 on: August 12, 2017, 08:09:22 PM »
Quote
4 Member Unit Prelims
A Block
Imou-chu (Tani Marika, Komada Hiroka, Sakaguchi Riko, Tomiyoshi Asuka) vs. song's (Akashi Natsuko, Nakano Reina, Yamada Suzu, Shimizu Rika) (Winner: Akashi Natsuki, Nakano Reina, Yamada Suzu, Shimizu Rika)

Amarimono Senbatsu (Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka) vs. nikoniko (Kubo Satone, Yamamoto Ayaka, Matsuoka Hana, Obata Yuna) (Winner: Kubo Satone, Yamamoto Ayaka, Matsuoka Hana, Obata Yuna)

Consolation Match
Imou-chu (Tani Marika, Komada Hiroka, Sakaguchi Riko, Tomiyoshi Asuka) vs. Amarimono Senbatsu (Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka) (Winner: Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka)

B Block
Fall in LOVE (Oshiba Rinka, Nakamura Izumi, Ando Erina, Kojima Karin) vs. Lovelies (Aikawa Honoka, Asai Yuuka, Kamimura Ayuka, Kataoka Narumi) (Winner: Oshiba Rinka, Nakamura Izumi, Ando Erina, Kojima Karin)

Houou Masako (Takita Kayoko, Iino Miyabi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho) BYE

Consolation Match
Lovelies (Aikawa Honoka, Asai Yuuka, Kamimura Ayuka, Kataoka Narumi) vs. Houou Masako (Takita Kayoko, Iino Miyabi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho) (Winner: Takita Kayoko, Iino Miaybi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho)

Advancing to Janken
A: song's (Akashi Natsuko, Nakano Reina, Yamada Suzu, Shimizu Rika), nikoniko (Kubo Satone, Yamamoto Ayaka, Matsuoka Hana, Obata Yuna), Amarimono Senbatsu (Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka)
B: Fall in LOVE (Oshiba Rinka, Nakamura Izumi, Ando Erina, Kojima Karin) and Houou Masako (Takita Kayoko, Iino Miyabi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16+ Member Prelims
FINAL
Team 8 (Sakaguchi Nagisa, Yokoyama Yui (Team 8.), Tanikawa Hijiri, Sato Nanami, Hayasaka Tsumugi, Sato Akari, Mougi Kasumi, Okabe Rin, Honda Hitomi, Shimizu Maria, Takahashi Ayane, Yoshikawa Nanase, Oguri Yui, Oda Erina, Sato Shiori, Hidaritomo Ayaka, Utada Hatsuka, Yokomichi Yuri, Hattori Yuna, Noda Hinano, Hashimoto Haruna, Hirano Hikaru, Chou Kurena, Takahashi Sayaka, Nagano Serika, Ota Nao, Yamada Nanami, Yamamoto Ruka, Onishi Momoka, Hama Sayuna, Nakano Ikumi, Hitomi Kotone, Shitao Miu, Gyouten Yurina, Takaoka Kaoru, Hirose Natsuki, Yoshida Karen, Terada Misaki, Kuranoo Narumi, Yamada Kyoka, Yaguchi Moka, Shimoaoki Karin, Miyazato Rira) vs. 16 enpi Chu! (Asai Nanami, Inagaki Kaori, Umemoto Izumi, Kurosu Haruka, Sato Minami, Shoji Nagisa, Suzuki Kurumi, Taguchi Manaka, Taya Misaki, Nagatomo Ayami, Harima Nanami, Homma Mai, Maeda Ayaka, Michieda Saki, Mutou Orin, Yasuda Kana, Yamauchi Mizuki, Yamane Suzuha)
(Winner: 16enpi Chu!)


Quote
2 Member Unit Prelims
A Block
FINAL
Ogino to Suda (Ogino Yuka and Suda Akari) vs. fairy w!nk (Aramaki Misaki and Unjo Hirona) (Winner: Aramaki Misaki and Unjo Hirona)

B Block
FINAL
Wara (Goto Rara and Sugawara Maya) vs. Arinon (Mineyoshi Arisa and Shintani Nonoka) (Winner: Mineyoshi Arisa and Shintani Nonoka)

C Block
FINAL
PINK FOLLETTA (Nakai Rika and Komiyama Haruka) vs. Fluffy (Atsumi Ayaha and Sakamoto Marin) (Winner: Atsumi Ayaha and Sakamoto Marin)

D Block
FINAL
MomoParu-tai (Kadota Momona and Mishimira Haruka) vs. Yokonegapyon (Kitagawa Yoshino and Fukai Negai) (Winner: Kitagawa Yoshino and Fukai Negai)

E Block
FINAL
melody Twins (Jitoue Nene and Machi Otoha) vs. Kumamoto ga Mada Subai Team (Tanaka Miku and Inoue Ruka) (Winner: Jitoue Nene and Machi Otoha)

F Block
FINAL
MariAnnin (Iriyama Anna and Abe Maria) vs. Sisters (Jonishi Rei and Nomura Miyo) (Winner: Iriyama Anna and Abe Maria)

G Block
FINAL
Namba Setouchi Kaizoku-dan (Morishita Maiha and Hongou Yuzuha) vs. Fresh Peach's (Yasuda Momone and Iwata Momoka) (Winner: Morishita Maiha and Hongou Yuzuha)

H Block
Semifinals
AiRena (Isshiki Rena and Wada Aina) (BYE)
FLERI (Iwahana Shino and Goto Moe) vs. Moon Cupids (Tsukiashi Amane and Ichioka Ayumi) (Winner: Iwahana Shino and Goto Moe)

Finals
AiRena (Isshiki Rena and Wada Aina) vs. FLERI (Iwahana Shino and Goto Moe) (Winner: Iwahana Shino and Goto Moe)

I Block
Semifinals
IsoSari (Souda Sarina and Iso Kanae) (BYE)
MeruMio (Tashima Meru and Tomonaga Mio) vs. HaruMai from Momochihamajogakuin (Kodama Haruka and Fuchigami Mai) (Winner: Kodama Haruka and Fuchigami Mai)

Finals
IsoSari (Souda Sarina and Iso Kanae) vs. HaruMai from Momochihamajogakuin (Kodama Haruka and Fuchigami Mai) (Winner: Souda Sarina and Iso Kanae)

J Block
SEMIFINALS
SayaMegu (Kawamoto Saya and Taniguchi Megu) (BYE)
Takeyama (Yamauchi Suzuran and Takeuchi Miyu) vs. Hannari Shimai (Ijiri Anna and Mizokawa Mirai) (Winner: Ijiri Anna and Mizokawa Mirai

FINALS
SayaMegu (Kawamoto Saya and Taniguchi Megu) vs. Hannari Shimai (Ijiri Anna and Mizokawa Mirai) (Winner: Ijiri Anna and Mizokawa Mirai)

K Block
Semifinals
NanaMako (Okada Nana and Kojima Mako) (BYE)
✌(peace) (Kato Yuuka and Kawakami Chihiro) vs. Swan Girls (Oguma Tsugumi and Hasegawa Rena) (Winner: Kato Yuuka and Kawakami Chihiro)

Finals
NanaMako (Okada Nana and Kojima Mako) vs. ✌(peace) (Kato Yuuka and Kawakami Chihiro) (Winner: Kato Yuuka and Kawakami Chihiro)

L Block
Semifinals
Azusara (Uemura Azusa and Takei Sara) (BYE)
Maiorita Megami to Girigiri no Onna (Sakaki Miyu and Sato Kiara) vs. LIL (Sato Kaho and Morihira Riko) (Winner: Sato Kaho and Morihira Riko)

FINAL
Azusara (Uemura Azusa and Takei Sara) vs. LIL (Sato Kaho and Morihira Riko) (Winner: Sato Kaho and Morihira Riko)

M Block
Semifinals
Nikoichi (Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika) (BYE)
AoNon (Motomura Aoi and Kimoto Kanon) vs. Maple Syrup (Sugiyama Aika and Suenaga Oka) (Winner: Sugiyama Aika and Suenaga Oka)

Finals
Nikoichi (Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika) vs. Maple Syrup (Sugiyama Aika and Suenaga Oka) (Winner: Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika)

N Block
AyuKani-chan (Tano Ayaka and Nakamura Ayaka) (BYE)
GachaPiyo (Nishigata Marina and Nara Miharu) vs. Pome to Mike (Homma Hinata and Toyonaga Aki) (Winner: Homma Hinata and Toyonaga Aki)

FINALS
AyuKani-chan (Tano Ayaka and Nakamura Ayaka) vs. Pome to Mike (Homma Hinata and Toyonaga Aki) (Winner: Tano Ayaka and Nakamura Ayaka)

O Block
WMion (Mukaichi Mion and Nakagawa Mion) (BYE)
Udon Shachou (Kawakami Rena and Takahata Yuki) vs. Rinanchu (Kushiro Rina and Ishizuka Akari) (Winner: Kawakami Rena and Takahata Yuki)

Finals
WMion (Mukaichi Mion and Nakagawa Mion) vs. Udon Shachou (Kawakami Rena and Takahata Yuki) (Winner: Mukaichi Mion and Nakagawa Mion)

P Block
Semifinals
Shika vs. Kuma (Hori Shion and Uno Mizuki) (BYE)
YuzuAmi (Ishiguro Yuzuki and Kurashima Ami) vs. Warera (Nonogaki Miki and Yahagi Yukina) (Winner: Ishiguro Yuzuki and Kurashima Ami)

Finals
Shika vs. Kuma (Hori Shion and Uno Mizuki) vs. YuzuAmi (Ishiguro Yuzuki and Kurashima Ami) (Winner: Hori Shion and Uno Mizuki)

Q Block
Semifinals
Ueno to Shimono (Ueno Haruka and Shimono Yuki) (BYE)
Team Ponchi (Odan Mai and Okita Ayaka) vs. Drops (Sasaki Yukari and Shimoguchi Hinana) (Winner: Sasaki Yukari and Shimoguchi Hinana)

Finals
Ueno to Shimono (Ueno Haruka and Shimono Yuki) vs. Drops (Sasaki Yukari and Shimoguchi Hinana) (Winner: Ueno Haruka and Shimono Yuki)

R Block
Semifinals
=LORI (Ueki Nao and Imamura Maria) (BYE)
Renattsun (Kojima Natsuki and Kato Rena) vs. Kyoto Kankou Annaisho Nagoya Shiten (Arai Yuki and Takatera Sana) (Winner: Kojima Natsuki and Kato Rena)

Finals
=LORI (Ueki Nao and Imamura Maria) vs. Renattsun (Kojima Natsuki and Kato Rena) (Winner: Kojima Natsuki and Kato Rena)

S Block
Semifinals
Nyanmaho (Yamaguchi Maho and Miyajima Aya) (BYE)
FuuSae (Murase Sae and Yagura Fuuko) vs. YuuMari Melon (Yamada Marina and Tanaka Yuka) (Winner: Murase Sae and Yagura Fuuko)

Finals
Nyanmaho (Yamaguchi Maho and Miyajima Aya) vs. FuuSae (Murase Sae and Yagura Fuuko) (Winner: Murase Sae and Yagura Fuuko)

T Block
Semifinals
Rinriso (Ota Yuuri and Yoshida Akari) (BYE)
Nagifuu (Shibuya Nagisa and Yabushita Fu) vs. Mochi❤Imo (Sakai Moeka and Umeyama Cocona) (Winner: Shibuya Nagisa and Yabushita Fu)

Finals
Rinriso (Ota Yuuri and Yoshida Akari) vs. Nagifuu (Shibuya Nagisa and Yabushita Fu) (Winner: Shibuya Nagisa and Yabushita Fu)


Advancing to Janken
A: fairy w!nk (Aramaki Misaki and Unjo Hirona)
B: Arinon (Mineyoshi Arisa and Shintai Nonoka)
C: Fluffy (Atsumi Ayaha and Sakamoto Marin)
D: Yokonegapyon (Kitagawa Yoshino and Fukai Negai)
E: melody Twins (Jitoue Nene and Machi Otoha)
F: MariAnnin (Iriyama Anna and Abe Maria)
G: Namba Setouchi Kaizoku-dan (Morishita Maiha and Hongou Yuzuha)
H: FLERI (Iwahana Shino and Goto Moe)
I: IsoSari (Souda Sarina and Iso Kanae)
J: Hannari Shimai (Ijiri Anna and Mizokawa Mirai)
K: ✌(peace) (Kato Yuuka and Kawakami Chihiro)
L: LIL (Sato Kaho and Morihira Riko)
M: Nikoichi (Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika)
N: AyuKani-chan (Tano Ayaka and Nakamura Ayaka)
O: WMion (Mukaichi Mion and Nakagawa Mion)
P: Shika vs. Kuma (Hori Shion and Uno Mizuki)
Q: Ueno to Shimono (Ueno Haruka and Shimono Yuki)
R: Renattsun (Kojima Natsuki and Kato Rena)
S: FuuSae (Murase Sae and Yagura Fuuko)
T: Nagifuu (Shibuya Nagisa and Yabushita Fu)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 Member Unit Prelims
A Block
MinaRioKomu (Imada Mina, Fukagawa Maiko, Shimizu Rio) vs. Sankon (Sashihara Rino, Minegishi Minami, Kashiwagi Yuki) (Winner: Sashihara Rino, Minegishi Minami, Kashiwagi Yuki)

Unit mei wa nashi, hakushi no mama (Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina) vs. Neru Mae ni Hitsuji Kazoe Tai (Chiba Erii, Nishikawa Rei, Kai Kokoa) (Winner: Chiba Erii, Nishikawa Rei, Kai Kokoa)

Consolation Match
MinaRioKomu (Imada Mina, Fukagawa Maiko, Shimizu Rio) vs. Unit mei wa nashi, hakushi no mama (Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina) (Winner: Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina)

B Block
Genghis Cats (Kusakabe Aina, Seiji Reina, Murakumo Fuka) vs. Dancing Cats (Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka) (Winner: Kusakabe Aina, Seiji Reina, Murakumo Fuka)

Shirokuma-San (Ui Mashiro, Yamamoto Mao, Kumazawa Serina) vs. Rupurenon (Takahashi Mau, Ishimura Nanako, Kado Yuria) (Winner: Takahashi Mau, Ishimura Nanako, Kado Yuria)

Consolation Match
Dancing Cats (Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka) vs. Shirokuma-San (Ui Mashiro, Yamamoto Mao, Kumazawa Serina) (Winner: Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka)

C Block
Santarou (Oba Mina, Takayanagi Akane, Matsumura Kaori) vs. Kokeshi Sisters (Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian) (Winner: Oba Mina Takayanagi Akane, Matsumura Kaori)

KadoIshiIshi (Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna) vs. jewelry (Jo Eriko, Ishida Yuumi, Nishizawa Rurina) (Winner: Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna)

Consolation Match
Kokeshi Sisters (Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian) vs. jewelry (Jo Eriko, Ishida Yuumi, Nishizawa Rurina) (Winner: Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian)

D Block
Okapers* (Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana) vs. Shinhakunan (Kato Minami, Shiroma Miru, Yabuki Nako) (Winner: Kato Minami, Shiroma Miru, Yabuki Nako)
Madonna (Ozaki Mami, Kuroiwa Yui, Hyodo Aoi) vs. RCAY (Goto Risako, Matsumoto Chikako, Ota Ayaka) (Winner: Ozaki Mami, Kuroiwa Yui, Hyodo Aoi)

Consolation Match
Okapers* (Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana) vs. RCAY (Goto Risako, Matsumoto Chikako, Ota Ayaka) (Winner: Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana)

E Block
HanTanNee (Yokoyama Yui, Yamamoto Sayaka, Miyawaki Sakura) vs. Kokotarun (Naiki Kokoro, Sano Haruka, Mori Kaho) (Winner: Yokoyama Yui, Yamamoto Sayaka, Miyawaki Sakura)

Kiss no Tempura (Kitahara Rie, Miyazaki Miho, Oya Shizuka) vs. HiMaCho Panda (Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie) (Winner: Kitahara Rie, Miyazaki Miho, Oya Shizuka)

Consolation Match
Kokotarun (Naiki Kokoro, Sano Haruka, Mori Kaho) vs. HiMaCho Panda (Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie) (Winner: Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie)

Advancing to Janken
A: Neru Mae ni Hitsuji Kazoe Tai (Chiba Erii, Nishikawa Rei, Kai Kokoa), Sankon (Sashihara Rino, Minegishi Minami, Kashiwagi Yuki), Unit mei wa nashi, hakushi no mama (Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina)
B: Genghis Cats (Kusakabe Aina, Seiji Reina, Murakumo Fuka), Rupurenon (Takahashi Mau, Ishimura Nanako, Kado Yuria), Dancing Cats (Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka)
C: Santarou (Oba Mina, Takayanagi Akane, Matsumura Kaori), KadoIshiIshi (Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna), Kokeshi Sisters (Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian)
D: Shinhakunan (Kato Minami, Shiroma Miru, Yabuki Nako), Madonna (Ozaki Mami, Kuroiwa Yui, Hyodo Aoi), Okapers* (Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana)
E: HanTanNee (Yokoyama Yui, Yamamoto Sayaka, Miyawaki Sakura), Kiss no Tempura (Kitahara Rie, Miyazaki Miho, Oya Shizuka), HiMaCho Panda (Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie)
thanks ForrestFuller@stage48
« Last Edit: August 12, 2017, 08:15:00 PM by winner »

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #10 on: August 13, 2017, 09:16:44 AM »
All the tournament spots finalized. Time for some Janken'ing!~ :)

Quote
The AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017 Draw
A Block
01. nyamm (Azuma Yuki, Koga Narumi, Mita Mao, Hayashi Momoka, Tanigawa Airi) vs. 02. Rupurenon (Takahashi Mau, ishimura Nanako, Kado Yuria)
03. Otsuyoi (Ego Yuna, Ichino Narumi, Saito Makiko, Uchiyama Mikoto, Fukushi Nao)
04. Genghis Cats (Kusakabe Aina, Seiji Reina, Murakumo Fuka) vs. 05. Madonna (Ozaki Mami, Kuroiwa Yui, Hyodo Aoi)
06. MariAnnin (Iriyama Anna and Abe Maria)
07. Arinon (Mineyoshi Arisa and Shintai Nonoka) vs. 08. 16 enpi Chu! (Asai Nanami, Inagaki Kaori, Umemoto Izumi, Kurosu Haruka, Sato Minami, Shoji Nagisa,  Suzuki Kurumi, Taguchi Manaka, Taya Misaki, Nagatomo Ayami, Harima Nanami, Homma Mai, Maeda Ayaka, Michieda Saki, Mutou Orin, Yasuda Kana, Yamauchi Mizuki, Yamane Suzuha)
09. Shirai Kotono
10. Okapers* (Furuhata Nao, Muto Tomu, Fujita Nana) vs. 11. Kokeshi Sisters (Takakura Moeka, Ichikawa Miori, Murakawa Vivian)
12. Dancing Cats (Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Tano Yuka)

B Block
13. Hannari Shimai (Ijiri Anna and Mizokawa Mirai) vs. 14. Renattsun (Kojima Natsuki and Kato Rena)
15. Nikoichi (Inuzuka Asana and Tsuzuki Rika)
16. FLERI (Iwahana Shino and Goto Moe) vs. 17. ✌(peace) (Kato Yuuka and Kawakami Chihiro)
18. fairy w!nk (Aramaki Misaki and Unjo Hirona)
19. Unit mei wa nashi, hakushi no mama (Morita Ayaka, Matsumura Megumi, Yamao Rina) vs. 20. IsoSari (Souda Sarina and Iso Kanae)
21. Chou (Kurihara Sae, Yamashita Emiri, Matsumoto Hinata, Miyazaki Sono, Moriyasu Madoka, Matsuoka Natsumi)
22. WMion (Mukaichi Mion and Nakagawa Mion) vs. 23. Houou Masako (Takita Kayoko, Iino Miyabi, Okawa Rio, Tatsuya Makiho)
24. Nikoniko (Kubo Satone, Yamamoto Ayaka, Matsuoka Hana, Obata Yuna)

C Block
25. Ueno to Shimono (Ueno Haruka and Shimono Yuki) vs. 26. Namba Setouchi Kaizoku-dan (Morishita Maiha and Hongou Yuzuha)
27. Shinhakunan (Kato Minami, Shiroma Miru, Yabuki Nako)
28. Santarou (Oba Mina, Takayanagi Akane, Matsumura Kaori) vs. 29. AyuKani-chan (Tano Ayaka and Nakamura Ayaka)
30. FuuSae (Murase Sae and Yagura Fuuko)
31. Sankon (Sashihara Rino, Minegishi Minami, Kashiwagi Yuki) vs. 32. Amarimono Senbatsu (Nakanishi Chiyori, Murashige Anna, Tanaka Natsumi, Akiyoshi Yuka)
33. KadoIshiIshi (Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna)
34. melody Twins (Jitoue Nene and Machi Otoha) vs. 35. Yokonegapyon (Kitagawa Yoshino and Fukai Negai)
36. Song's (Akashi Natsuko, Nakano Reina, Yamada Suzu, Shimizu Rika)

D Block
37. Nagifuu (Shibuya Nagisa and Yabushita Fu) vs. 38. HiMaCho Panda (Hiwatashi Yui, Ma Chia-Ling, Cho Orie)
39. Fluffy (Atsumi Ayaha and Sakamoto Marin)
40. Sakae 6 Kisei (Aoki Shiori, Ida Reona, Kamata Natsuki, Kitagawa Ryoha, Kitano Ruka, Kumazaki Haruka, Takeuchi Saki, Hidaka Yuzuki, Yamada Juna) vs. 41. Fall in LOVE (Oshiba Rinka, Nakamura Izumi, Ando Erina, Kojima Karin)
42. Shika vs. Kuma (Hori Shion and Uno Mizuki)
43. HanTanNee (Yokoyama Yui, Yamamoto Sayaka, Miyawaki Sakura) vs. 44. LIL (Sato Kaho and Morihira Riko)
45. Seiuchi (Tanaka Kouko, Torobu Yuri, Imamura Mitsuki, Otani Marina, Yano Honoka, Sugahara Saki, Fukuoka Seina)
46. Neru Mae ni Hitsuji Kazoe Tai (Chiba Erii, Nishikawa Rei, Kai Kokoa) vs. 47. Sakurambo no Yousei (Sugahara Riko)
48. Kiss no Tempura (Kitahara Rie, Miyazaki Miho, Oya Shizuka)
thanks ForrestFuller@stage48
« Last Edit: August 13, 2017, 09:48:07 AM by winner »

Offline Y2L

  • Member
  • Posts: 27
  • Predictably irrational.
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #11 on: August 13, 2017, 01:41:13 PM »
And this thread will rest till September  :lol:

Looking forward to see who the winner is!
I ship many pairings at the same time - if you ask me which one is my favourite, don't hold your breath waiting for my answer.

Offline THUNDERDUCK

  • Putting the H! in H!P
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 12975
    • thunderquacker
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #12 on: August 24, 2017, 04:52:17 AM »
I was hoping OgiYuka-Dasu would have advanced.

Back in Texas >_<

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #13 on: September 24, 2017, 01:11:48 PM »
Aramaki Misaki and Unjo Hirona (fairy w!nk) wins the Janken Taikai :twothumbs


Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #14 on: September 24, 2017, 02:39:16 PM »

Offline winner

  • 絶望的に愛してる
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 5640
    • kyotsky
Re: [2017.09.24] AKB48 Group Unit Janken Taikai 2017
« Reply #15 on: September 25, 2017, 08:00:33 AM »

Offline JFC

  • Miki's Birthday Twin
  • ecchi
  • Member+
  • Posts: 26166

JPH!P :heart:'s Fushigidane, ChrNo, Jab & marimari. Always.

JPHiP Radio (13/200 @ 128 kbs)     Now playing: Bugy Craxone - Oto mo Hikari mo Nai Basho de Ugoku Koto wo Yameta Shin